O nas


   O nas


     Środowiskowy Dom Samopomocy w Lubaczowie mieści się w budynku przy ul.Konery 2, powstał na mocy uchwały Rady Powiatu w Lubaczowie z dnia 27.11.2003r. Działalność rozpoczął 1 grudnia 2003 r. ŚDS w Lubaczowie jest ośrodkiem wsparcia dla osób  z zaburzeniami psychicznymi, które ukończyły 18 rok życia.

     Podstawowym zadaniem domu jest kształtowanie nowych i rozwijanie posiadanych umiejętności, które są niezbędne do samodzielnego życia i funkcjonowania osób niepełnosprawnych  w  społeczności lokalnej.  

     Działalność naszej placówki  prowadzona jest poprzez prowadzenie treningów umiejętności społecznych :

  • Treningi funkcjonowania w życiu codziennym: trening dbałości o wygląd zewnętrzny, trening nauki higieny, trening kulinarny, trening umiejętności praktycznych, trening gospodarowania własnymi środkami finansowymi,
  • Trening umiejętności interpersonalnych i rozwiązywania problemów,
  • Trening umiejętności spędzania wolnego czasu,
  • Poradnictwo psychologiczne, zajęcia edukacyjne,
  • Pomoc w załatwianiu spraw urzędowych,
  • Pomoc w dostępie do świadczeń zdrowotnych,
  • Terapię ruchową w tym zajęcia : sportowe, turystykę, rekreację,
  • Zapewniamy również gorący posiłek raz dziennie przygotowywany w ramach treningu kulinarnego.

   Ocenianie postępów uczestników


      Podstawową metodą oceny postępów uczestników Domu jest  ocena zespołu wspierająco-aktywizującego w skład, którego wchodzą pracownicy i kierownik ŚDS.  Dla każdego  uczestnika  po kilkumiesięcznej obserwacji, konstruowany jest Indywidualny plan postępowania wspierająco-aktywizującego. Co pół roku analizowane  są postępy uczestnika. W zależności od potrzeb, zespół zbiera się  (nie rzadziej niż raz na pół roku) w celu omówienia planów postępowania wspierająco-aktywizującego, przeanalizowania ewentualnych osiągniętych rezultatów, a także w razie potrzeb w celu modyfikacji planów.

     Aby dokonać poprawnej i miarodajnej oceny uczestników, każdy terapeuta prowadzi dziennik dokumentujący swoją pracę, w którym między innymi wpisuje ewentualne uwagi, spostrzeżenia o realizacji zajęć i aktywności uczestników biorących w niej udział, które są ważne z punktu widzenia realizacji  indywidualnych planów postępowania wspierająco - aktywizującego.



.