Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast

Środowiskowy Dom Samopomocy w Lubaczowie Środowiskowy Dom Samopomocy w Lubaczowie

Pracownie

Czcionka:

Sala doświadczania świata 

To pomieszczenie specjalnie zaprojektowane, w różnego rodzaju urządzenia stymulujące rozwój zmysłów. Głównym celem jest stwarzanie możliwości odbierania nowych bodźców, wzbogacanie doświadczeń oraz miłe spędzanie czasu w atmosferze relaksu i odprężenia. W Sali Doświadczania Świata możliwe jest doświadczanie dźwięku, światła, ruchu przy odpowiedniej muzyce, czy odbieranie zapachów poprzez aromatoterapię. Sala wyposażona jest m. in. w: łóżko wodne, kurtynę światłowodów (prysznic świetlny), kolumnę wodną, lampę do aromatoterapii, projektory ścienne, gruszkę do odpoczynku, stolik sensoryczny, pomoce terapeutyczne i edukacyjne.

Zajęcia mogą odbywać się grupowo lub indywidualnie pod okiem terapeuty. Pobyt w Sali pozwala na chłonięcie, badanie i kontrolowane szerokiego zakresu bodźców zmysłowych w przystępnym otoczeniu. Zwiększa poczucie zaufania i odprężenia, dając możliwość cieszenia się doznaniami zmysłowymi.

W bezpiecznym, wygodnym otoczeniu podstawowe zmysły są pobudzane muzyką, efektami świetlnymi i łagodnymi wibracjami. Pozytywne działania przenoszą się w inne sytuacje i w konsekwencji stymulacja oraz interakcja prowadzą do poprawy komunikacji. Systematyczna stymulacja poszczególnych zmysłów w Sali Doświadczania Świata jest więc ważnym źródłem rozwoju każdego niepełnosprawnego.

Pracownia kulinarna

W pracowni kulinarnej pod okiem terapeuty, przez tydzień dyżurują podopieczni którzy  uczeni są samodzielnego, higienicznego przygotowywania  prostych posiłków,  układania jadłospisów, nakrywania do stołu, samodzielnego dokonywania zakupów. Podopieczni mniej sprawni manualnie doskonalą umiejętność posługiwania się narzędziami i urządzeniami kuchennymi poprzez obieranie owoców, warzyw, krojenie  chleba.Zajęcia kulinarne obejmują przygotowanie jednego posiłku dziennie: zupy, drugiego dania, lub śniadania  dla wszystkich podopiecznych. Da zadań tej pracowni należy też pieczenie ciast na różne uroczystości w ośrodku. Posiłki spożywane są wspólnie na sali spotkań. Do zadań podopiecznych dyżurujących  w pracowni  należy też utrzymanie porządku i czystości w kuchni i sali spotkań, łazience i korytarzach oraz opieka nad kwiatami. Wszyscy podopieczni uczeni są posługiwania się sztućcami podczas spożywania posiłków. Terapeuta kulinarny prowadzi też trening obsługi sprzętu gospodarstwa domowego.

Pracownia dekoratorska

 

Ta pracownia rozwija i doskonali sprawność w posługiwaniu się igłą, szydełkiem,   obejmuje także naukę  prasownia, prania.  W ramach pracowni podopieczni  uczeni są dbania o odzież: tzn. przyszywania guzików.. Poprawia się ich  sprawność  manualną, rozbudza zainteresowania.  Ta pracownia z pracownią plastyczna jest odpowiedzialna za dekoracje w ośrodku, zmieniające się w zależności imprez jakie organizujemy od pór roku oraz świąt.  

 

Efekty pracy naszych podopiecznych prezentowane są na  wystawach. W tej pracowni codziennie, przez pedagoga,  prowadzone są zajęcia edukacyjne, w ramach  których podopieczni uczeni są  pisania, niektórzy  czytania, opowiadania krótkich historyjek. Prowadzone są ćwiczenia    w rozróżnianiu   stronności ciała, w rozróżnianiu pór roku, miesięcy i dni tygodnia, posługiwania się zegarkiem.

Pracownia plastyczna

W pracowni plastycznej prowadzone są zajęcia z malarstwa( farby plakatowe, olejne, akwarele, witrażowe, akrylowe)  rysunku, modelowania, wyklejania  kompozycji z kulek bibułowych, wykonywane są  prace w gipsie, masie solnej   - pobudzające wyobraźnię uczestników i rozwijające ich zainteresowania. Podopieczni  zachęcani są do twórczej aktywności, a także do  rozwijania swoich zdolności. Do zadań  pracowni plastycznej, w porozumieniu z pracownią dekoratorską, należy dekoracja budynku.

Pracownia techniczna i witrażu 

Pracownia techniczna i witrażu  doskonali umiejętności manualnej obróbki drewna, precyzyjnego malowania, lakierownia.Wykonują ramki na potrzeby pracowni rękodzielniczej i plastycznej.   Projektują,  wykonują   proste witraże. Lepią w glinie. Prace te są później wypalane w piecu ceramicznym.  Uczą się  obsługi narzędzi: piłki do drewna, dłuta, młotka, struga, wiertarki, lutownicy.  Wykonują  drobne naprawy w budynku. Ta pracownia opiekuje się  akwarium, a także  dba o ład i porządek wokół budynku.

Jadalnia

Tu każdy dzień zaczynamy herbatą, a kończymy kawą. Tu jemy obiady. Na sali spotkań odbywają się wszystkie imprezy, przedstawienia, dyskoteki, zebrania samorządu.  W tym pomieszczeniu prowadzone są  te zajęcia, w których uczestniczą  wszyscy podopieczni.

Pogoda

Kalendarium

Lipiec 2021
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Imieniny